Otteluraportit

06.07.2010: 6.7.2010 KiPa-Lippo 0 - 2 (3 - 6, 3 - 6)

KiPa nukkui alussa etsikkoaikansa. Marko Pelkosen 1+2 ja 0+2 käänsivät jaksojen alut Lipolle. KiPa - Lippo 0 - 2 (3 - 6, 3 - 6)

Sääntökokeilu värittää
Superpesiskierrosta
   

Kokeiluotteluissa 6.7. ja 8.7.2010 kulmalippu siirretään naisten kentän paikalle, jolloin matka kolmospesältä kotiin lyhenee 75 cm.

Viime kaudella miesten Superpesiksessä lyötiin keskimäärin 12 juoksua ottelua kohden eli hieman vajaa juoksu jokaisessa sisävuorossa. Sääntökokeilun myötä ulkokenttä joutuu pelaamaan lähempänä, jotta pussinpohjalyönneillä ei syntyisi juoksuja. Samalla väli- ja saumalyönteihin jää enemmän tilaa, kilpailupäällikkö Mika Helminen arvioi.

Sääntökokeilun otteluparit ovat tiistaina Kitee-Oulu, Kiri-Vimpeli, Nurmo-Hyvinkää, Raahe-Koskenkorva ja Ulvila-Joensuu. Torstaina 8.7.2010 Sotkamo - Kouvola televisioidaan Nelonen Sport Prolla klo 18.30 alkaen.

Rantakenttä on ollut viime vuosina oululaisille erityisen vaikea, sillä KiPa on pysynyt kotikentällään runkosarjassa voittamattomana Lippoa vastaan vuodesta 1996 lähtien. Mitalisarjassa KiPan voittoputkessa on kaksi tahraa vuodelta 2000.

Katso kuvat ottelusta (n. 300 kuvaa iltayön mittaan...)

Pelinjohtajien ja
palkittujen
kommentit

Sääntökokeiluun molemmat pelinjohtajat suhtuatuivat tällä kertaa myönteisesti vaikka Lipon kahdesta ja KiPan yhdestä näpykotiutusyrityksestä ei juoksuja tullutkaan. KiPalla se oli todella lähellä.

- Olen kriittinen sääntökikkailuun mutta tämä oli ihan hyvä, jos vaan juoksuja saadaa näin enemmän, totesi Lipon Janne Vuorinen.

- Pitkästä aikaa hyväksyttävä, yksinkertainen, helppo siirto, jolla ei kosketa itse paliin. Ero on kyllä niin pieni, ei näillä peleillä vielä nähdä tieteellistä eroa juoksumääriin. Mutta kyllähän ulkokentän on oltava enemmän varpaillaan, arvioi KiPan Vesa Varonen.

Itse ottelusta Lipon Vuorinen oli voittoon ja kolmeen pisteeseen tyytyväinen:

- Viimeksi pelattiin voitto Pattijoelta, josta ei ole viiteen vuoteen voitta saatu. Tiedettiin KiPan voitonnälkä ja täältäkin ei kai kymmeneen vuoteen ole voittoa tullut ja odotin vaikeaa ottelua, aloitti Vuorinen.

- Läpärilla saatiin sitten peliä auki  ja lukkari Hannu Huuskonen vei KiPan pelaajia taktisilla väärillään ja tolpillaan, kehui Vuorinen.

- Meillä pelikuri, kontrolli oli nyt ihan eri tasolla kuin tässä jokin aika sitten heikommalla jaksollamme. Lopussa ote lässähti ja tehtiin hunoja vaihtoja. Mutta nyt keskittymään torsytain toiseen Kiteen kohtaamiseen Oulussa, lopetti Vuorinen.

Lipon ykköspalkittu oli Marko Pelkonen, joka löi yhteensä 1+5 juoksua, toi 1 ja vaihtoi 8/12 kärkkäriä:

- Nyt lyönti osui hyvin keppiin, oli lämmin keli pelata. Kakkospuolellel olen yleensäkin lyönyt. Kovempaa KiPaa odotan kyllä torstaina vastaan, sanoi Pelkonen.

KiPan pelinjohtaja Varonen tiesi vastustajan vahvuudet ja heikkoudet.

- Lippo oli sellainen kuten tiedetään, ON-OFF -joukkue. Jos Pelkonen olisi pelannut kuin Ulvilaa vastaan niin tilanne olisi ollut toinen.

- Lyönnit olivayt kova mutta kyllä ne pitää kiinni ottaa kun kohti tulee. Noin 7 - 8 tikkiä tuli näin. Mutta hei, se kuuluu tähän peliin! Painetta tuli kun Lippo iski välillä reunoille ja siitä niitä virheitä syntyi.

- Tiedettiin että ottelun alku on tärkeää. Kaksi ekaa vuoro aoli meidän etsikkoaikaamme mutta pari kertaa mies nukkui kolmosella, Jarmo Korhosen veto jatkeelle esimerkiksi. Ja seuraavaksi tuli sitten Pelkosen 1+2 läpäri.

- Lippo oli kohtuu selvästi parempi. Me ei oltu miltään osa-alueelta sillä tasolla kuin yleensä tänä kesänä on kotona oltu, arvio Varonen lopuksi.

KiPan ykköspalkittu oli jälleen lukkari Toni Laakso.

- Niin, ulkopelistä se varmaankin tuli kun 4/10 oli kärkkäreitäkin. Meillä oli huono aloitus. Yleensä kun on voitettu, on aloitettukin hyvin. Lippo oli parempi. Torstaina Ouluun. Kaikki mitä tulee on plussaa. Hyvä alku otettava ja sitten saatava pisteet, arvio Laakso.

Avausjaksolla
Pelkosen 1+2 ja
Markku Hylkilän 1+2
ratkasisivat jakson

KiPa aloitti sisällä ja Laakso nukkui kolmosella kun viimeisenä lyöjänä Mika Poro Laukkanen iski toisellaan keskisaumasta koppareille asti. Viimeisellä kumura kakkospuolellel mutta Lipon koppari Tuomas Jussila haki hienon syöksykopin.

Tasoittavalla KiPa sai Lipon kärjen poikki ja kahden palon ajolähdöstä jokeri Matti Korhosen veto Topi Hurskaiselle tuotti kolmannen palon.

Myös toisen alkavalla KiPa pelasi viimeiseen lyöjään saakka mutta kärkeä ei saatu kakkosta pitemälle.

Tasoittavalla Lipon kärki Antti Vihtkari (2 tuotua, 4/6 KL) paloi kolmoselle Rahusen heitosta mutta Jussi rakensi ykkösrajanäpyllä takatilanteen. Marko Pelkonen iski kakkospuolelle pesästä läpi kun pallo pomppasi onnekkaasti eteen syöksyneen Janne Korhosen yli. Aki Orava ja jokeri Sami Parttimaa tulivat kotiin Pelkosen kunnarin 1+2 edellä. Näin tilanne 0 - 3.  Lippo rakensi vielä kahdet ajot mutta KiPan ulkokenttä kesti ne.

Kolmannen alkavalla KiPa rakensi kärjestä heti Sirviön (4/8 KL) pystärillä,  Pasi Kokkosen (8/11 KL ja 1 tuotu) kovall kakkosrajaan ja Simo Rahusen (5/12 KL, 2 tuotua) palottomat ajot. Laukkasen veto kopiksi ja haavat kotiin. Vaihto takapalon hinnalla tuotti ykkös-kolmostilanteen. Jokeri Tuomas Mattila (2/4 KL) täytti yköspesänkin mutta tilanne kuivui Laakson viimeisen leijatessa takarajan taakse kopiksi. JOkei Sami Mielonen vapaalla kärkeen mutta Aeksi Rautiaisen ((6/9 KL, 1 lyöty) lyönnillä kakkostuomarin mukaan palo kakkoselta. Vuro loppui Korhosen vaihdon jäädessä linjaan. Mielonen protestoi vielä paloaan sen verran hävyttömällä kielenkäytöllä että hankki itselleen keltaisen kortin epäurehilijamaisesta kätöksestä!

Tasoittavalla Lippo ratkaisi jakson kun takatilanteessa Markku Hylkilän yläkierteinen kumura pomppasi KiPan kolmospaolttaja Ville Hämäläisen yli. Tuloksena 1+2 juoksua kun kunnarin edellä Antti Vihtkari ja jokeri Paavo Pelto  tulivat kotiin. Taululle siis 0 - 6. Jouni Itävalo (0/7 KL) yritti ykkösrajanäpyllä Hylkilää kotiin mutta Rautiainen haki pallon ja risti kotiin.

Neljännen alkavalla KiPa sai kärjentään yhden palon hinnalla ajot. MIka Poro Laukkanen isiki väliin ja Pasi Kokkonen toi 1 - 6. Jatkoajoista Aleksi Rautiainen löi kakkossaumasta Simo Rahusen kotiin 2 - 6. ja perään vielä Janne Korhonen iski väliin kakkospuolelle ja Toni Laakso toi 3 - 6. Mattilan viimeinen laittomaksi ja toinen palo. Viides ajolähtö Hämäläiselle ja veto jäi etumiehelle käsiin. Näin avausjakso Lipolle 3 - 6

Ensimmäisen jakson kärkilyönnit 17 - 18 (42% - 60%) ja kolmostilanteet vain kolme sisävuoroa pelannelle Lipolle 8 - 10.

Toisen jakson alussa
KiPa nousi 0 - 3:sta
2 - 3:een

Lippo avasi toisen jakson tekemällä heti palottomat ajot. Jussilan veto kakkospussiin tuotti risti mutta jatkoajoista Marko Pelkonen löi läpi kakkospesän jatkeelta niin että Aki Orava 4/7 KL, 2 tuotua) ja jokeri Sami Parttimaa (3 tuotua, 5/6 KL) toivat Lipolle 0 - 2. Pesät uudelleen täyteen ja Toi Hurskaisen pudottaessa pallon heitosta toi jokeri Matti Korhosen lyönnillä Tuomas Jussila jo 0 - 3. Ville-Pekka Jokinen (4/6 KL, 1 lyöty) löi väliin mutta Kokkosen tappoheitto puri ja palo kotiin. Vielä viides ajolähtö mutta Hämäläisen kopilla haavat kotiin. Pesät vielä tyhjiksi ja räkäpompulla kentälle  mennyt jokeri Paavo Pelto (1 tuotu, 2/3 KL) poltti itsensä olemalla kopilla irti.

Tasoittavalla KiPa kavensi Poro Laukkasen lyönnin mennessä linjasta räpylän kautta ja Simo Rahunen toi 1 - 3. Heti perään Janne Korhonen löi merkistä vastustamattoman välilyönnin ja Toni Laakso toi 2 - 3. Kopilal pesät tyhjiksi mutta kärjestä Sirviö paloi ykköselle. Korhosen piti viimeisenä lyöjänä siirrellä ykköseltä asti Rautiainen kotiin mutta risti jo kakkoselta.

Toisen alkavalla Lipon Markku Hylkilä iski kovaa ykkösrajaan ja Antti Vihtkari toi 2 - 4. Heti perään Marko Pelkonen löi kakkospuolelta läpi ja kun pallo lipsahti myös Kokkoselta, toi kakkoselta lähtenyt Sami Parttimaa 2 - 5. Vielä Ville-Pekka Jokinen löi vapaan lyönnin kakkossaumaan ja Tuomas Jussila toi 2 - 6.   

Tasoittavalla KiPa rakensi palottomat ajot joista Mika Poro Laukkanen löi kolmospulen avustuksella Sami Mielosen kotiin 3 - 6. Välipalo kuitenkin kolmoselta Hylkilä poltti Laakson vaihdosta Rahusen kolmoselle. Mattila viiemisenä miehenä taas vaikeassa tehtävässä saatella ykköseltä etenijä kotiin eikä se onnistunutkaan.

Kolmannen alkava oli Laakson näytöstä: kolmesti näpystä palo kakkoselta.

Tasoittavalla KiPa sai kolmet ajot mutta Laukkasen kova eumiehelle ja palo. Laakso iski väliin mutta Kokkonen nukkui kolmosella ja haavat sitten kotiin ja vaihdosta risti kolmoselta. Rautiainen vaihtoi komeasti kolmossaumasta ja viimeisenä lyöjänä Mattilan näpyllä niukka palo Porosta kotiin.

Neljännen alkavalla Lippo sai ajot mutta Pelkosen veto Hurskaiselle tuotti toisen palon ja vaihdosta Sirviö poltti eteinijän kolmoselle.

Tasoittavalla KiPa sai kakkoskärjestä palottomat ajot. Hämäläinen nukkui Poron kolmossaumavedola mutta sitten Lipon lukkari Hannu Huuskonen nappasi Hämäläisestä väärällä kärkpäsen. Pesät tyhjiksi kopilla eikä KiPa muuta enää oikein saanut aikaan.

Koko ottelun kärkilyönnit KiPalle 41 - 37 (46% - 54%) ja kolmostilanteet Lipolle 15 - 20 Lipon pelattua sisävuoron vähemmän.

 

(Loput aamulla tai jos jaksan potkupallo-ottelun jälkeen....)

6.7.2010
Pesäpallotilastot
Miesten superpesis
Kitee - Oulu 0-2 (3 - 6, 3 - 6)

Kitee:           0  0  0  3 =  3   2  1  0  0 =  3          0
Oulu:            0  3  3  0 =  6   3  3  0  0 =  6          2

Kitee: Pasi Kokkonen 0/1, Simo Rahunen 0/2, Toni Laakso 0/2, Aleksi Rautiainen 1/0, Janne Korhonen 2/0, Mika Laukkanen 3/0, Sami Mielonen 0/1.
Palkitut: I Toni Laakso, II Aleksi Rautiainen.

Oulu: Antti Vihtkari 0/2, Aki Orava 0/2, Tuomas Jussila 1/2, Marko Pelkonen 1+5/1, Markku Hylkilä 1+2/1, Ville-Pekka Jokinen 1/0, Matti Korhonen 1/0, Paavo Pelto 0/1, Sami Parttimaa 0/3.
Palkitut: I Marko Pelkonen, II Markku Hylkilä.

Tuomarit: Aleksi Kortelainen ja Mikko Meriläinen.

Yleisöä: 2041 heltieisessä +29 asteen kesäkelissä 

 



Takaisin