kipa90.com!
Otteluraportit07.06.2009:Ulkopeli sataprosenttista, etenkin Toni ja Pirre: Nurmo - Kitee 0 - 2 (0 - 3, 0 - 2)
- Nihkeää sisäpeliä mutta riittävän hyvää, kertoi Jarmo "Tepi" Timonen tekstarissaan. - Ei voi olla kuin tyytyväinen kolmeen pisteeseen. Lyöntipelimme oli kauden toiseksi heikointa, mutta riitti tällä kertaa. Ulkopelimme oli äärettömän varmaa, iloitsi pelinjohtaja Raimo Bragge YLE-Urheilun nettisivuilla.
Kun Nurmon kärjestä kärkkäriprosentit olivat kehnosti vain 20%, 50% ja 56%, onnistui KiPalla kärki hyvin: Juha-Matti Sirviö meni nyt 5/7 kertaa kentälle ja Pasi Kokkonen vaihtoi 7/7kertaa.
Samassa toisessa sisävuorossa 2. palkinnon ansainnut Antti Kontinen kurmutti vielä Nurmon kolmoskopparia iskemällä hänen ylitseen kaksi juoksua ja taululle jo 0 - 3. Toisella jaksolla kolmannessa vuoroparissa erinomaisen ulkopelin jatkeeksi 1. palkinnon saanut Pasi Pirinen iski kolmosrajaleikkurin, jolla tuli tarvittavat kaksi juoksua ja jakso KiPalle 0 - 2. Ottelun erikoisuutena voisi pitää sitä, että tehotilastossa Tuomas Tallbacka sai yhden tuodun muttei lyötyä juoksua. Koko ottelun kärkilyonnit KiPalle 26 - 30 (42% - 57%) mutta kotitustilanteet tasan 9 - 9. Kotiutustehot siten KiPalle 5/9 - 0/9.
Nurmo: 0 0 0 0 = 0 0 0 0 0 = 0 0 Kitee: 0 3 0 0 = 3 0 0 2 0 = 2 2
Nurmo:
Kitee: Pasi Kokkonen 0/1, Sami Partanen 0/1, Pasi Pirinen 2/0, Toni Laakso 0/1, Simo Rahunen 1/0, Antti Kontinen 2/0, Tuomas Tallbacka 0/1, Topi Hurskanen 0/1. Tuomarit: Jouni Ojala ja Kalle Hietanen. Yleisöä: 1136. Takaisin |
||
|
||