![]() ![]() |
kipa90.com!
Kuvagalleria
Otteluraportit03.07.2009: Otteluraportti Kitee-Kuopio 3.7.Teemu Haataja ei auttanut Puijoa tarpeeksi. Kaksi välilyöntiä 1. jaksolla takasi KiPalle 9. kerran 2 pistettä. Kitee - Puijo 1 - 0 (2 - 0, 0 - 0)
Ennen
Ulkona Haataja on yleensä pelannut kakkospolttajana, mutta PuPessa sillä tontilla pelaa hyvin esiintynyt Jaakko Heikkinen. Urallaan jo 461 ottelua Superissa pelannut Haataja on edustanut urallaan peräti kahdeksaa eri seuraa. Alkava kausi on Haatajalle jo 19. pääsarjatasolla. - Puijon kanssa asiat etenivät lopulta todella nopeasti, ja olenhan minä pelejä tälläkin kaudella käynyt katsomassa, Haataja kertoo Puijon Pesiksen verkkosivuilla.
KiPa nousi tosin yhden ottelun KPL:iä enemmän pelanneena sarjakärkeen 30 pisteellä ohi 29 pisteessä olevan Kouvolan. PattU:lla on 28 pistettä ja kaksi ottelua vähemmän pelattuna. KiPan pelinjohtaja Raimo Bragge: - Kun tosipelit alkaa, pelataan vain voitosta. Nyt tuli yksi lisää voitto-sarakkeeseen ja häviö-sarakkeessa on edelleen yksi, tiivisti Bragge oleellisimman.
- Meitä vaivasi kotiutuspeikko. Saatiin 14 kolmostilannetta ja vain kaksi juoksua. Toisella jaksolla menetettiin piste mutta tuomarit tilanteet ratkaisee. Kuopio on hankala vastustaja ja se on hankala! - Kuitenkin KiPa on oppinut voittamaan. Se merkkaa todella paljon kun pelataan syksyllä ratkaisupelejä. Ei silloin kysytä oliko se kolmen vai kahden pisteen voitto. Vain voitot lasketaan. PuPen pelinjohtaja Jaska Huttunen arvioi, että tästä on hyvä jatkaa sunnuntain JoMa-PuPe -peliin. - Perus Kitee-peli. Ekalla jaksolla kaksi juoksua hyvillä välilyönneillä Kiteelle. Toisella jaksolla pelattiin ns. kilpikonnapuolustusta. Hyvää ulkopeliä mollemmillta. - Tiukkaa vääntöä alusta loppuun. Toisella jaksolla meillä olisi ollut mahdollisuus pisteeseen kun jaksovoittoa meille tarjottiin. Meille on niin uutta paloton ajolähtö, jonka saimme nyt toisen tai kolmannen kerran tänä kesänä. Kuka lie ollut kolmosella kun voittojuoksu meni, kysyi Huttunen ja vilkaisi ykköspalkittuaan? KiPan ykköspalkittu oli 6/6 kärkkäriä vaihtanut, yhden tuonut ja edellen erinomaista ykkösvahtipeliä pelannut Sami Eko Partanen. - Tyydyttää kaksi pistettä kun meillä ei ole mitään pakkoa. Vastustajan mukaan on koko kesä pelattu, tarpeellista nakerrusta on tehty vastustajalle. Kärsivällisyyttä olen ennenkin korostanut ja ei itketä tämäkään voitto yhtään, totesi Partanen. PuPen ykköspalkittu oli jälleen lukkari Jaakko Hirvonen, 4/8 kärkkäriä. - Ei tähän peliin tarvinnut paljoa ennakkoon pohtia, tuttuja ovat kaikki kun kolmatta kertaa tänä kesänä kohdattiin. - Kun itse ei tehdä yhtään juoksua, niin ei tyyvväinen voi olla, vastasi Hirvonen kysymykseen, onko hän tyytyväinen erinomaiseen lukkarointiinsa.
Avausjaksolla Pirisen ja Tallbackan Puijo aloitti sisällä ja kärki Mikko Niinikoski kärähti heti Simo Rahusen kopilla. Jaakko Hirvonen, jokeri Haataja ja Janne Korhonen rakensivat perään ajot mutta lyöjäjokeri Jarmo Viittasen päivä ei ollut tänään: Aleksi Rautiaisen polttamana palo kotiin ja viimeisellä takapesien jäädessä täyteen kopinnosto Eko Partaselle ja vuoron vaihto. Tämän jälkeen ei PuPe etenijää kolmoselle jaksolla saanutkaan! Ensimmäisen vuoroparin tasoittavalla kesäkuun pelaaja Pasi Pirinen iski Juha-Matti Sirviön pystärillä, Pasi Kokkosen keskipompulla ja Sami Partasen näpyillä rakentamasta palottomasta ajolähdöstä väliin kolmoskoppari Heikki Hyvösen eteen vastustamattomasti ja Juha-Matti Sirviö toi 1 - 0. Jatkoajoista Tallbackan pussinpohjalyönti ja Rautiaisen koppi eivät lisäjuoksuja tuottaneet.
Toisen vuoroparin alkavalla Pirisen ja Sirviön tappoheitot kolmoselle ja 15-vuotiaan Topi Hurskaisen heitto kakkoselle tuhosivat PuPen pelinrakentelun.
Tasoittavalla Sirviö ja etenijäjokeri Sami Mielonen haavoittuivat mutta seuraavat rakensivat jälleen palottomat ajot. Rautiaisen pistämä näpy oli liian lyhyt mutta jatkoajoista Tuomas Talllbacka iski ilman merkkiä samaan paikkaan kuin Pirre ja Sami Partanen toi räväkällä lähdöllään 2 - 0. Seuraavasta Tallbackan vaihdosta kuitenkin ristit ykköselle ja kolmoselle.
Kolmannen alkavalla PuPe sai vain kolme kärkkäriä ykköselle kun Pirinen, Rahunen ja Partanen polttivat etenijöitä. Tasoittavalla KiPan kärjestä paloton ajolähtö kuten kahdessa edellisessäkin sisävuorossa. Pirren kumura jäi napamiehelle kopiksi ja Kokkonenkin paloi irrottuaan PuPen ykköspalkitun, lukkari Hirvosen väärällä kakkoselta. Kopilla pesät tyhjiksi ja kakkoskärjestä jokeri Jussi Hurskainen väärällä kärkeen, Rautiaisen keskipompulla kakkoselle ja viimeisenä lyöjänä Tallbackan saumalyönnillä vielä kolmosellekin. Kotiutus varsilyönnillä ei kuitenkaan tuottanut juoksua. Viimeisen alkavalla PuPen Samu Vainikainen vapaalla kärkeen ja Niinikosken näpyllä kakkoselle. Samalla Partasen heittohämäys irrotti Niinikosken kotipesästä ja pallo äkkiä lukkari Laaksolle poltti lyöjän. PuPelle ei kolmostilannettakaan kun Haataja joutui kopittamaan pesät tyhjiksi. Ensimmäisen jakson kärkilyönnit vain kolme sisävuoroa pelanneelle KiPalle 18 - 11 (55% - 41%) ja kolmostilanteet 7 - 2. PuPen molemmat kolmostilanteet 1. sisävuorossa ja toinen niistä tuhrautui takapaloon.
Toinen jakso
Tasoittavalla PuPen Niinikoski näpyllä ykköselle ja Hirvonen koetteli kovalla kolmosrajavedolla nuorta Topi Hurskaista mutta komea kiinniotti nostatti katsomon aplodit. Siihen vuoron kärkilyönnit jäivätkin. Toisenkin alkavalla KiPan palottomat ajot Mielosen, Partasen ja Pirisen rakentamana. Rautiaisen veto jäi linjaan ja jatkoajoista Tallbackan lyönti etumiehelle. Tasoittavalla PuPekin rakensi palottomat ajot Hirvosen - Juha Eskelisen ja Janne Korhosen lyönneillä. Jokeri Viittasen toinen, merkattu lyönti laittomaksi ja kun etenijä ei ehtinyt ajoissa takaisin, kolmannella tahallinen laiton. Jaakko Heikkisen komealla kumuralla Hirvonen ei lähtenyt kotiin vaikka pallo pomppi koppari Hämäläisen räpylästäkin. Kolmas veto Rahuselle ja risti kotiin. Harri Savanderin välilyöntiyrityksen syöksyi Hämäläinen komeasti kopiksi ja kaikille haavat.
Kolmannen alkava oli KiPan vaatimattomin sisävuoro: Rahusen ja Partasen välilyönneillä ainoat kärkkärit edes ykköselle. Tasoittavalla PuPe rakensi Eskelisen takapalon jälkeen ajot. Haatajan kolmosvaihto onnistui kun pallo osui sieppari Sirviön olkaan. Kahdella pompulla myös etupesät täyteen. Ajolähdöstä Viittasen vedon haki Hämäläinen kopiksi ja viimeisellä laiton. Heikkinen saatteli kolmosluukusta vielä Janne Korhosen kolmoselle mutta viimeisenä lyöjänä Arto Korhosen kova veto Partaselle ja vuoron vaihto. Viimeisen alkavalla KiPa haki vielä kolmatta sarjapistettä kun Mielonen, Jussi Hurskainen ja Rautiainen täyttivät pesät palottomaksi ajolähdöksi. Tallbackan veto linjaan ja palo. Rahunen iski kolmosjatkeelle mutta pallo niukasti laittomaksi. Lyhyellä toinen risti kotiin. Kolmannesta ajolähdöstä Laakson kova etumiehelle. Tasoittavalla PuPe sai Haatajan, Janne Korhosen ja Viittasen voimin yhden palon ajolähdön. Heikkisen ensimmäisellä haavat kotiin ja toisella haavat lopuillekin. Harri Savander paloi näpyllään ykköselle. Eskelin näpyllä kentälle mutta Arto Korhonen viimeisenä lyöjänä oli toivottoman tehtävän edessä ja viimeinen palo vaihtolyönnin mennessä suoraan kakkospesälle. Toisen jakson surkeat kärkilyönnit PuPelle vain 10 - 12 (38% - 35%) ja kolmostilanteet KiPalle 7 - 5. Koko ottelun kärkilyönnit 28 - 23 (47% - 38% ja kolmostilanteet 14 - 7. 03.07.2009 Tilastot ottelusta Kitee - Kuopio 1-0 (2 - 0, 0 - 0) Kitee: 1 1 0 0 = 2 0 0 0 0 = 0 1 Kuopio: 0 0 0 0 = 0 0 0 0 0 = 0 0
Kitee: Juha-Matti Sirviö 0/1, Sami Partanen 0/1, Pasi Pirinen 1/0, Tuomas Tallbacka 1/0.
Kuopio: Tuomarit: Juha Kosonen ja Hannu Vartiainen. Yleisöä: Ainoastaan 1439. Takaisin |
|
|
||