Miesten Halli-SM alkuturnaukset 2017

Lohko A

Joukkueet: Kempeleen Kiri; Oulun Lippo Pesis; Pattijoen Urheilijat, Raahe; Sotkamon Jymy

Su 5.3.2017
Oulu-Raahe 12.00 (Oulussa, järjestäjä Oulun Lippo Pesis)

La 11.3.2017
Kempele-Raahe 9.30 (Oulussa, järjestäjä Oulun Lippo Pesis)
Oulu-Kempele 13.30 (Oulussa, järjestäjä Oulun Lippo Pesis)
Sotkamo-Raahe 17.00 (Oulussa, järjestäjä Oulun Lippo Pesis)

Su 12.3.2017
Sotkamo-Kempele 9.30 (Oulussa, järjestäjä Oulun Lippo Pesis)
Oulu-Sotkamo 13.00 (Oulussa, järjestäjä Oulun Lippo Pesis)

Lohko B


Joukkueet: Imatran Pallo-Veikot; Joensuun Maila; Kiteen Pallo -90; Kouvolan Pallonlyöjät

Pe 3.2.2017
Joensuu-Kitee 18.30 (Joensuussa, järjestäjä Joensuun Maila)

Su 5.2.2017
Kouvola-Joensuu 17.00 (Joensuussa, järjestäjä Joensuun Maila)

La 18.2.2017
Kitee-Kouvola 15.00 (Imatralla, järjestäjä Imatran Pallo-Veikot)
Imatra-Joensuu 18.00 (Imatralla, järjestäjä Imatran Pallo-Veikot)

Su 19.2.2017
Kitee-Imatra 11.00 (Imatralla, järjestäjä Imatran Pallo-Veikot)

Su 5.3.2017
Imatra-Kouvola 17.00 (Imatralla, järjestäjä Imatran Pallo-Veikot)

Lohko C


Joukkueet: Hyvinkään Tahko; Kankaanpään Maila; Koskenkorvan Urheilijat

La 4.3.2017
Koskenkorva-Hyvinkää 13.00 (Seinäjoella, järjestäjä Koskenkorvan Urheilijat)
Hyvinkää-Kankaanpää 16.00 (Seinäjoella, järjestäjä Koskenkorvan Urheilijat)

Su 5.3.2017
Kankaanpää-Koskenkorva 13.00 (Seinäjoella, järjestäjä Koskenkorvan urheilijat)

Lohko D


Joukkueet: Alajärven Ankkurit; Seinäjoen JymyJussit; Vimpelin Veto

La 11.2.2017
Alajärvi-Vimpeli 13.30 (Seinäjoella, järjestäjä Seinäjoen JymyJussit)

Su 12.2.2017
Seinäjoki-Alajärvi 15.00 (Seinäjoella, järjestäjä Seinäjoen JymyJussit)

Su 19.2.2017
Vimpeli-Seinäjoki 15.00 (Seinäjoella, järjestäjä Seinäjoen JymyJussit)

Miesten Halli-SM-lopputurnaus


Seinäjoki 18.-19.3.2017
6 parasta

Otteluaika


Alkuturnauksien otteluiden ja lopputurnauksen otteluaika on 4+4+k. Tasoittavaa vuoroa ei pelata, jos sisälle tuleva joukkue on voittanut jakson tai se lopetetaan heti, jos tasoittavaa vuoroa pelaava joukkue tekee voittojuoksun. Samalla peliteolla syntyvät muut juoksut hyväksytään.

Sarjajärjestelmä ja sijoituksien määräytyminen


Alkulohkot pelataan kahdessa kolmen ja kahdessa neljän joukkueen alkulohkossa yksinkertaisena sarjana ja yksittäisinä otteluina. Lopputurnaukseen selviytyvät alkuturnauksien otteluiden lohkovoittajat ja kaksi parasta lohkokakkosta.

Lopputurnauksessa pelataan kaksi kolmen joukkueen alkulohkoa yksinkertaisena sarjana ja alkulohkojen voittajat pelaavat loppuottelussa ja alkulohkojen toiseksi sijoittuneet joukkueet pronssiottelussa.

Jos kahden tai useamman joukkueen pistemäärä ottelua kohden on alkulohkoissa tasan, ratkaistaan joukkueiden keskinäinen sijoitus seuraavasti:

Pisteet ja järjestys sarjassa tasapisteissä


1) voitetut ottelut ottelua kohden
2) 3 pisteen voitot ottelua kohden
3) kaikkien otteluiden jaksoero ottelua kohden, voitetut-hävityt
4) kaikkien otteluiden juoksuero
5) voitettujen jaksojen määrä ottelua kohden
6) kaikissa otteluissa tehdyt juoksut
7) keskinäisten otteluiden pisteet
8) arpa

Joukkueiden sijoitukset lopputurnaukseen määritellään seuraavassa järjestyksessä:

1) sijoitus
2) pisteet ottelua kohden
3) voitetut ottelut ottelua kohden
4) 3 pisteen voitot ottelua kohden
5) kaikkien otteluiden jaksoero ottelua kohden, voitetut-hävityt
6) kaikkien otteluiden juoksuero
7) voitettujen jaksojen määrä ottelua kohden
8) kaikissa otteluissa tehdyt juoksut
9) keskinäisten otteluiden pisteet
10) arpa

Lopputurnauksen lohkossa A pelaavat sijat 1,4 ja 5 ja lohkossa B sijat 2,3 ja 6 (ks. joukkueiden sijoitusten määrittely lopputurnaukseen).

Superpesiksen Halli-SM-sivuilta aina ajantasaiset tiedot